Obszary niewiedzy. Lewicowa krytyka literacka

logo

Seminarium recenzyjne

Seminarium recenzyjne „Praktyki Teoretycznej” Rosi Braidotti, Po człowieku, tłum. Joanna Bednarek, Agnieszka Kowalczyk, WN PWN, Warszawa 2014.

Tekstem Joanny Bednarek Emancypacyjna obietnica posthumanizmu otwieramy na naszych łamach dyskusję wokół szeroko rozumianej problematyki posthumanistycznej. Pretekstem dla poruszenia tego zagadnienia jest dla nas książka Rosi Braidotti Po człowieku. Uważamy, że jest to praca ważna, stanowiąca próbę wyjścia poza perspektywę traumy po śmierci człowieka, którą współczesna humanistyka może już tylko wypierać lub opłakiwać. Wbrew częstemu przekonaniu perspektywa posthumanistyczna nie jest zafiksowana na próbie wyzwolenia źródłowo rozumianej natury spod dominacji człowieka. Jest tak nie tylko dlatego, że pojęcie natury wydaje się być dosyć problematycznym konstruktem filozoficznym, lecz również ze względu na to, że sam termin „posthumanizm” rodzi mylne wrażenie, jakoby jego głównym punktem odniesienia była tradycja tak czy inaczej rozumianego humanizmu. Między innymi z tego powodu dostrzegamy potrzebę przedyskutowania tego, jakie możliwości otwiera post-ludzkie spojrzenie na splecione ze sobą pola polityki, etyki, ekologii, czy nauki.

Zapraszamy do nadsyłania tekstów poświęconych wątkom kluczowym dla pracy Braidotti, wskazujących zarówno na jej ograniczenia, jak i możliwości, które stwarza. Najlepsze polemiki i recenzje zostaną opublikowane w jednym z tegorocznych numerów „Praktyki Teoretycznej”. Wszystkie teksty, które przejdą recenzję wewnętrzną, będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej czasopisma. Nadsyłane prace nie powinny przekraczać 20 000 znaków ze spacjami.

Teksty przyjmujemy w trybie ciągłym z ostatecznym terminem nadsyłania 31 października 2014. Poniższa lista przedstawia kilka przykładowych propozycji zagadnień (nie wyczerpują one w żaden sposób tematyki): - różnica antropologiczna i produkcja tego, co ludzkie; - samotność antropocentryka – normatywne aspekty pojęcia przynależności; - (raz jeszcze) pytanie o technikę, czyli postludzkie maszyny; - od węgla po krzem – zwierzęta, cyborgi i ludzie; - feminizm, poskolonializm, posthumanizm, marksizm – dyskursy stowarzyszone?; - posthumanizm i walka klas – czy po człowieku jest miejsce na historyczny materializm?; - natura jako kategoria mitologiczna; - czy w czasie rewolucji zwierzęta będą mogły tańczyć: posthumanizm a antykapitalizm.