Przy okazji prac nad jednym z numerów „Praktyki Teoretycznej" poświęconym spuściźnie Róży Luksemburg, przygotowaliśmy biblioteczkę jej mniej znanych pism. „Mniej znanych”, czyli takich, które nie ukazały się nigdy w języku polskim lub też nie zostały w Polsce nigdy wznowione po pierwotnej publikacji na łamach bieżącej prasy. Twórczość Luksemburg jedynie w niewielkim stopniu znana jest bowiem polskiemu czytelnikowi. Skazany jest on w zasadzie tylko na obszerne, choć absolutnie nie wyczerpujące dwutomowe wydanie (Wybór pism) z roku 1959 oraz większe prace zwarte: Akumulacja kapitału, Kryzys socjaldemokracji, Wstęp do ekonomii politycznej czy Rozwój przemysłu w Polsce. Do tego dochodzą edycje listów, z monumentalnym, trzytomowym wydaniem korespondencji z Leonem Jogichesem-Tyszką na czele. Oczywiście, wydano także kilka tomów z publicystyką Róży Luksemburg (np. O Rewolucji. Rosja 1905, 1917), poza nielicznymi wyjątkami znaleźć tam jednak można artykuły, obecne już w wydaniu z roku 1959.
Wydawać się może, że to i tak dużo, że wszystkie najważniejsze prace Luksemburg są stosunkowo łatwo osiągalne dla zainteresowanego czytelnika. Sporo w tym oczywiście racji, nie zmienia to jednak faktu, że duża część tekstów wciąż pozostaje dostępna jedynie w największych bibliotekach naukowych, często na dodatek w języku niemieckim. Tymczasem obok tekstów publicystycznych, pisanych „na gorąco”, w reakcji na konkretne wydarzenie, można pośród nich znaleźć sporo artykułów o dużym ładunku teoretycznym.
Każdy z tekstów poprzedza krótki wstęp i zaopatrzone są, w miarę potrzeby, w przypisy zawierające stosowne wyjaśnienia. Nie przyjmujemy żadnego klucza – chronologicznego czy problemowego. Opublikowaliśmy zarówno teksty popularyzatorskie, skierowane do masowego odbiorcy, jak i artykuły teoretyczne, zamieszczane w takich periodykach jak Die Neue Zeit czy Przegląd Socjaldemokratyczny. Widoczna w ten sposób staje się wszechstronność pisarskiego warsztatu Luksemburg i swoboda z jaką podejmowała wszystkie w zasadzie problemy pojawiające się w polu widzenia europejskiej socjaldemokracji końca XIX i początku XX w. Zaczynamy szkicem napisanym przez nią na dwudziestą piątą rocznicę śmierci Karola Marksa. Zapraszamy do lektury!
[/et_pb_text][et_pb_blog posts_number="18" include_categories="113" _builder_version="3.0.95" fullwidth="off"][/et_pb_blog][et_pb_text _builder_version="3.0.95"][/et_pb_text][et_pb_text _builder_version="3.0.95"][/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type="1_4" _builder_version="3.0.95" parallax="off" parallax_method="on"][et_pb_sidebar _builder_version="3.0.95"][/et_pb_sidebar][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]