Kraków, 17 grudnia 2012
Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa Plac Wszystkich Świętych 3-4
Szanowny Panie Prezydencie,
Z oburzeniem przyjęliśmy wiadomość o podpisaniu przez Pana listu intencyjnego w sprawie podjęcia przez Kraków we współpracy ze Słowacją starań o organizację XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich (ZIO) w roku 2022. Jesteśmy przekonani, że podobnie zareagowała większość mieszkańców Krakowa. Dlaczego? Żeby posłużyć się jedną z najczęściej używanych przez administrację i władze fraz: po prostu nas na to nie stać. Zadłużenie Krakowa zaciągnięte na inwestycje wynosi 2 mld 101 mln złotych, czyli 59,12% dochodów miasta. W połowie 2012 roku dług w przeliczeniu na mieszkańca wynosił 2 tysiące 715 złotych. Również spółki miejskie zadłużone są ponad miarę – ich skumulowane zadłużenie wynosi 1,7 mld zł i o 400 mln zł przewyższa ich kapitał. Trwające od wielu miesięcy balansowanie na granicy dopuszczalnych norm zadłużenia samo w sobie budzi obawy, więc informacja o zaangażowaniu się w tak kosztowne przedsięwzięcie, jakim jest organizacja ZIO, rodzi nasz stanowczy sprzeciw. Dla przypomnienia, jakie kwoty wchodzą w grę: przewidywany budżet na organizację ZIO w Soczi w 2014 roku wynosi 4,8 mld euro, czyli prawie 20 mld złotych! Postrzegamy jako realne zagrożenie, że współfinansowanie przygotowań do tej imprezy pociągnie za sobą kolejne cięcia w ważnych społecznie obszarach oraz dalsze podwyżki podatków i opłat miejskich.
Szczególnie bulwersujące jest to, że decyzja pociągająca za sobą tak daleko idące i kosztowne skutki podjęta została bez konsultacji z mieszkańcami, którzy o całej sprawie dowiedzieli się po fakcie. Istnieją liczne dane dowodzące, że organizowanie wielkich imprez sportowych powoduje długotrwałe negatywne skutki dla finansów i jakości życia miast–organizatorów. Poza głoszącym hurraoptymistyczne slogany prof. Szymonem Krasickim nie dopuszczono do głosu ekspertów, którzy mogliby przedstawić niezależne i rzetelne opinie. W związku z powyższym domagamy się przedstawienia opinii publicznej kosztorysu całości inwestycji z uwzględnieniem udziału GMK oraz opartego na rzetelnych i sprawdzalnych danych wyliczenia przewidywanych zysków dla miasta. Domagamy się stworzenia przestrzeni dla merytorycznej debaty, z zapewnieniem równego dostępu do argumentów za i przeciw, a w kolejnym kroku poddanie sprawy pod referendum.
Przypominamy, że władzę w mieście sprawują jego mieszkańcy, niech więc oni w sposób wiążący i ostateczny zadecydują o zaangażowaniu się Krakowa w starania o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.
Inicjatywa Prawo do miasta,
przy wsparciu:Adam Kalita – radny miejski
Anna Grodzka – posłanka na Sejm RP Cecylia Malik dr Ewa Majewska – Instytut Kultury UJ Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie UJ E-splot Ewa Charkiewicz – Think Tank Feministyczny Federacja Anarchistyczna – Sekcja Kraków Federacja Anarchistyczna – Sekcja Czarna Galicja Fundacja Autonomia Fundacja Pro Animals Ha!Art IbikeKrakow.com Julia Mach – radna dzielnicy Klub Młodych Solidarnej Polski – Kraków Kolektyw Kikimora Krakowska Sieć Antydyskryminacyjna Krytyka Polityczna - Klub w Krakowie Krzysztof Wołodźko – Nowy Obywatel Magazyn MIASTA Miasto Mądrych Ludzi Mirosław Gilarski – radny miejski Nowe Peryferie Obywatel Mama Praktyka Teoretyczna Res Publica Nowa/DNA Miasta Solidarna Polska – okręg krakowski Stowarzyszenie KGI Obrony Praw Lokatorów Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów Stowarzyszenie Mieszkańców Płaszów-Myśliwska Stowarzyszenie Mieszkanców Sarego Stowarzyszenie Tygart Zieloni 2004 – koło krakowskie Kontakt: prawodomiasta@wp.pl / 504 852 184 (Mateusz Trzeciak)